Proiectul Maramureș-Transcarpatia Info-Tour

Proiectul se nume╚Öte Maramure╚Ö-Transcarpatia Info-Tour, beneficiarul proiectului fiind Prim─âria S─âpân╚Ťa.
Ac┼úiunea se încadreaz─â în cadrul Programului Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine ENPI CBC 2007-2013, la Prioritatea 1. Promovarea dezvolt─ârii economice ┼či sociale; M─âsura 1.1.: Dezvoltarea armonizat─â a turismului.
Proiectul are o valoare totală de 205.828 EURO din care 185.225 (89,99%) constituie contributia nerambursabila ENPI și se va desfășura pe o perioadă de 18 luni.
Proiectul a fost depus si a fost aprobat spre finantare în cadrul celui de-al doilea apel de depunere de proiecte a Programului Transfrontalier de Finan╚Ťare Ungaria-Slovacia-Romania-Ucraina ENPI (Instrumentului European de Vecin─âtate ╚Öi Parteneriat) 2007-1013.
În cadrul proiectului Maramure╚Ö-Transcarpatia Info-Tour Prim─âria S─âpân╚Ťa care este liderul de proiect are urmatorii parteneri:
Partener 1 - Prim─âria Botiza (RO);
Partener 2 - Prim─âria Solotvino (UA);
Partener 3 - Asocia┼úia Maramure┼č Project Link din Sighetu Marma┼úiei (RO);
Partener 4 - Centrul de Ecologie ┼či Turism Maramures (RO);
Partener 5 - Asociaţia Nadia (din Solotvino, UA);
Partener 6 - Asociaţia de Geografie Aplicată Sighetu Marmaţiei (RO).
Obiectivul general:
´éŚ Consolidarea infrastructurii turistice, extinderea ┼či cre┼čterea calit─â┼úii serviciilor turistice, în polii de dezvoltare regional─â S─âpân┼úa, Botiza, Sighetu Marma┼úiei (RO) ┼či Solotvino (UA), din cadrul regiunii transfrontaliere Maramure┼č - Transcarpatia.
Obiective specifice:
´éŚ Amenajarea a patru centre de informare turistic─â, prospectarea regiunii de proiect ┼či marcarea unui num─âr de opt trasee turistice în localit─â┼úile S─âpân┼úa, Botiza, Sighetu Marma┼úiei (RO), Solotvino (UA).
´éŚ Îmbun─ât─â┼úirea calit─â┼úii resurselor umane din turismul rural în localit─â┼úile S─âpân┼úa, Botiza ┼či Solotvino.
´éŚ Recuperarea patrimoniului cultural ┼či consolidarea identit─â┼úii etnografice în localit─â┼úile: S─âpân┼úa, Botiza, Solotvino.
´éŚ Promovarea pe pia┼úa turistic─â a localit─â┼úilor: S─âpân┼úa, Botiza, Sighetu Marma┼úiei (RO), Solotvino (UA) ┼či a regiunii transfrontaliere Maramure┼č - Transcarpatia
Activitatile proiectului: 1. Func┼úionare centre informare; 2. Prospectare turistic─â; 3. Curs de turism rural; 4. ┼×ez─âtori; 5. Marcare trasee turistice; 6. Realizare materiale publicitare; 7. Realizare site turistic; 8. Realizare panouri turistice; 9.Ralizare simpozion ┼čtiin┼úific; 10. Diseminare publica┼úii,seminar final.
Rezultate preconizate:
1. 4 Centre de Informare Turistic─â Transfrontalier─â în S─âpân┼úa , Botiza, Solotvino, Sighetu Marmatiei;
2. O Baz─â de date turistic─â pentru regiunea de proiect;
3. 8 trasee turistice marcate, cartate ┼či descrise în ghidul turistic ┼či pe portalul web;
4. 70 administratori de pensiuni ┼či poten┼úiali investitori în turismul rural din S─âpân┼úa, Botiza ┼či Solotvino cursa┼úi;
5. Coeziune social─â, care se va realiza prin intermediul a 6 ┼čez─âtori (2 in Sapanta, 2 in Botiza si 2 in Solotvino);
6. Ghidul turistic S─âpân┼úa - Botiza - Solotvino: 1000 buc., harta turistic─â S─âpân┼úa: 1000 buc., harta turistic─â Botiza: 1000 buc , harta turistic─â Sighetu Marma┼úiei - Solotvino: 1000 buc, harta turistic─â transfrontalier─â Maramure┼č - Transcarpatia: 2000 buc, pliante turistice în limba român─â, ucrainean─â ┼či englez─â pentru localit─â┼úile din proiect: 4000 buc.;
7. Portal webGIS turistic;
8. Panouri turistice luminoase cu h─âr┼úi ┼či imagini pe ambele fe┼úe, pentru S─âpân┼úa, Botiza ┼či Solotvino: 3 buc.;
9. Materiale informative distribuite, afi┼č pentru promovarea proiectului: 200 buc., 6 articole in presa regionala / locala din Romania si 6 in presa locala / regionala din Ucraina;
10. Un simpozion ┼čtiin┼úific privind dezvoltarea turismului transfrontalier maramure┼čean;
Grupuri ╚Ťint─â:
Familiile angaja╚Ťilor din sectorul de turism rural: S─âpân╚Ťa - 200 persoane, Botiza - 400 persoane, Solotvino - 600 persoane. Total aproximativ 1200 persoane.
Beneficiarii finali: populatia celor 4 localitati și turistii care le vizitează
S─âpân╚Ťa : populatia 3345 + turisti 30000 = 33345 persoane;
Botiza : populatia 2906 + 35000 turisti = 37906 persoane;
Sighetu Marmatiei: populatia 41909 + 50000 = 91909 persoane;
Solotvino : populatia 8920 + 100000 turiști =108920 persoane;
Total beneficiari finali aproximativ 272080 persoane.

Schita Proiect

Copyright © 2008 Primaria Sapanta. Toate drepturile rezervate.

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!